سنگ شکن فکی

jaw-crusher-machine-250x250
jaw-crusher-machine-250×250

سنگ شکن فکی از مهمترین نوع سنگ شکن ها است که معمولاً به عنوان  سنگ شکن اولیه در معادن مورد بهره برداری قرار می گیرد

این سنگ شکن در ابتدایی ترین پروسه خردایش قرار می گیرد و عملیات خردایش سنگ های معدنی و فرآوری مواد معدنی و شن و ماسه را بر عهده دارد. این سنگ شکن، کانیها و سنگ ها به ابعاد خیلی بزرگ و درشت ( حتی بزرگتر از 40سانتیمتر) را خرد و کوچک می کند.

این سنگ شکن ها بدلیل قرار گرفتن در معرض سایش زیاد در هنگام خردایش به گونه ای طراحی شده است که جنس تمامی متریال از فولاد ضد سایش بوده (معمولا فولاد منگنزدار )که باعث افزایش طول عمر قطعات و کاهش استهلاک ناشی از کارکرد دستگاه می شود. اندازه سنگ شکن های فکی بوسیله دهانه ورودی بار ( feed opening) در بالای دستگاه تعیین می شود برای مثال در سنگ شکن فکی مدل 90*110، دهانه ورودی بار 110سانتی متر در 90 سانتی متر می باشد. سنگ شکن فکی ابعاد سنگ های ورودی به دستگاه را از طریق تحت فشار قرار دادن آنها کاهش می دهد. شانه ثابت فک بر روی یک سطح ثابت قرار گرفته در حالی که شانه متحرک تحت نیرویی که توگل (toggle) به آن وارد می کند به سنگ ها ضربه وارد می نماید. فضای پایینی بین فک ثابت و متحرک، دهانه خروجی فک یا حداکثر اندازه بار خروجی فک را تعیین می کند. سنگ های وارد شده به دستگاه تا زمانی که اندازه آنها متناسب با دهانه پایین فک نشود در فک باقی می مانند و در معرض خردایش قرار می گیرند. به بیان دیگر سنگ شکن های فکی دارای دو شانه ثابت و متحرک بوده که در اثر اصابت شانه متحرک با ثابت ، سنگ ها در بین این دو شانه خرد می شوند . این دستگاه برای سنگهای با سایز بالاتر از 150 میلیمتر کاربرد دارد. حرکت بار در آن به راحتی صورت می گیرد. بلند بودن توگل دستگاه باعث می شود که با جمع کردن دهانه خروجی، زاویه بین شانه های ثابت و متحرک از حد استاندارد بیشتر نشده و بار به راحتی خرد شده و به بالا پرتاب نشود. بدنه دستگاه برای جلوگیری از شکست ناشی از فشار و بار زیاد بصورت یک تکه تهیه شده و شانه های دستگاه از جنس فولاد منگنزی مولیبدن دار بوده که مقاومت بسیار بالایی در مقابل سایش دارند. شانه ها توسط فک بند هایی که به بدنه و توگل پیچ شده اند نگه داشته می شوند، به همین دلیل تعویض شانه های فک به راحتی صورت می پذیرد. بلبرینگ های استفاده شده در این دستگاه تا ۶ برابر بار وارد شده را تحمل می نمایند.

 برای اولین بار این کارخانه در ساخت قطعات فک شامل : پیچ و مهره ماردون ، پیچ های یاتاقان ، پیچ های مهار شانه فک و عصایی از فولاد فرگوته استفاده نموده است که باعث افزایش طول عمر آنها در بار گذاری های سنگین می گردد .

همچنین برای ساخت بغل بند ها از فولاد ضد سایش ST52 استفاده می شود که نسبت به بغل بندهای معمولی دارای مقاومت و طول عمر بیشتری می باشند .

همچنین توگلهای مورد استفاده در ساخت انواع مختلف سنگ شکن های فکی این شرکت بصورت ریخته گری از فولاد کربنی بوده و از توگلهای آهنگری شده استفاده نمی گردد .همچنین عملیات حرارتی تنش زدایی پس از اتمام جوشکاری و بورینگ کاری بدنه از عملیات منحصر به فرد این مجموعه است.

 

سنگ شکن فکی در این کارخانه  در اندازه های 100*120 ، 90*110 ، 80*100، 50*80 ، 60*90 ، 55*80 ، 45*65 تولید می شود .

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.