فیدر میکسر دامداری

فیدر میکسر دامداری

استفاده از فیدر میکسر برای تهیه TMR در اغلب دامداری های صنعتی ایران به امری ضروری بدل گشته است.

اولین اقدام شما در تهیه یک جیره کاملآ مخلوط خرید یک فیدر میکسر است . چندین نوع میکسر در بازار موجود می باشد که از آن جمله می توان به مدل های زیر اشاره کرد:
• افقی
• عمودی

این میکسرها می توانند برای مخلوط کردن خوراک 1،2،3 و یا 4 اوگر افقی داشته باشند. در میکسرهای افقی چند تیغه ای مخلوط شدن زمانی اتفاق می افتد که یکی یا دو تا از اوگرها برخلاف اوگر دیگر خوراک را حرکت دهند. تیغه های برش متصل به اوگر می تواند یونجه خشک با ساقه های بلند را به قطعات 4-3 اینچی برش دهد و سپس با دیگر اقلام جیره مخلوط کند. بسیاری از میکسرها با اوگر افقی به خوبی نمی توانند گراس خشک یا بسته علوفه را خرد کنند زیرا این نوع خوراک ها تمایل زیادی به پیچیدن دور اوگر دارند. در این میکسرها از فشار برای حرکت دادن خوراک در مخزن مخلوط کننده استفاده می شود. اگر این میکسرها به خوبی عمل نکنند ، اندازه ذرات علوفه کاهش می یابد که سلامتی گاوها در گله را به خطر می اندازد.
میکسرهای عمودی:
این نوع میکسرها از یک مخزن با یک واحد اوگر مرکزی و یا یک پیچ دوکی شکل تشکیل شده است. نیروی اوگر مرکزی توسط گیربکس تآمین می شود. این میکسرها جیره های مخلوطی تهیه می کنند که در آن علوفه به صورت خشک می باشد (آب یا فراورده های فرعی تر به مخلوط اضافه می شوند تا از جداسازی اقلام جلوگیری کنند ). تیغه های برش متصل یه اوگر، ماشین برش متحرک یا صفحات مانع روی دیواره مخزن به کاهش اندازه قطعات علوفه کمک می کند. توجه داشته باشید که خوراک بیش از اندازه مخلوط نشود زیرا این کار باعث کاهش اندازه علوفه ها شده که منجر مشکلاتی در هضم خوراک می شود. به طور کلی میکسرهای عمودی می تواند بسته های بزرگ گراس یا یونجه خشک را در خود جای دهند اما هزینه آنها بالاتر از دیگر میکسرهاست.

میکسرهای ثابت ومتحرک:
میکسرها یا به صورت ثابت هستند یا متحرک. به طور کلی میکسرهای ثابت در انبار خوراک مسقف قرار داده می شوند و خوراک از طریق تسمه نقاله از انبار های مختلف مانند سیلوها و آخورهای عمودی و یا بدون استفاده از سیستم تغذیه ای مکانیکی مستقیم به مخزن میکسر ریخته می شود.
میکسرهای متحرک می توانند توسط تراکتور کشیده شوند یا روی آن یا کامیون سوار شوند.این نوع میکسر قابلیت جابجایی دارد که به گاوها امکان تغذیه درنقاط مختلف را می دهد .

اندازه فیدر میکسر:
فیدر میکسرها بر اساس حجم ومعمولا متر مکعب دسته بندی می شوند وسازندگان میکسر معمولا دو نوع ظرفیت را در فیدر میکسرها در نظر می گیرند.
1- ظرفیت مفید استوانه : حجمی ازمیکسر که خوراک هم سطح با لبه های مخزن آن قرار گیرد.
٢- ظرفیت اختلاط : حجمی ازمیکسر که خوراک نزدیک یا بالاتر قطعات میکسر مثل اوگرها و تیغه ها و… قرار می گیرد و معمولآ 80-70% ظرفیت مفید استوانه است. استفاده از میکسرها با ظرفیت کمتر به صرفه تر از خرید فیدر با ظرفیت بالا است. مجهز به

۱-بارکن هیدرولیک

فرآیند بارگیری اقلام را سهولت بخشیده  با قابلیت بارگیری آب جهت افزایش رطوبت جیره

۲-سیستم توزین هوشمند

با قابلیت برنامه پذیری جیره های مختلف مجهز به آلارم وزن

فیدر میکسرهای متحرک ساخت کارخانه ماشین سازی رادکاران در ابعاد 4 مترمکعب و 6 و 8 و 12 متر مکعب

و فیدر میکسر ثابت از 1.5 متر مکعب تا 8 متر مکعب طراحی و ساخته می شود.

یک پاسخ

  1. سلام
    عبدی هستم از کردستان
    خواستم قیمته فیدر میکسر برای ۵۰ راس گاو گوشتی بپرسم. ۰۹۱۸۶۴۸۳۰۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.